עיכול עמילן במערכת העיכול של פרות חלב
ע. אריאלי, ש. אברמסון, ס. מבג'יש, ש. זמבל וי. ברוקנטל - הפקולטה לחקלאות ומנהל המחקר החקלאי
השיפור הגנטי ביכולת ההנבה של פרות חלב מעמיד אתגר בפני התזונאי – באיזה אופן לספק את תוספת האנרגיה הדרושה ליצור החלב הנוסף. חישובים תאורטיים מצביעים על יתרון להפניית עמילן אל המעי הדק בהשוואה לעמילן הנעכל בכרס. מאידך התמונה אינה חד משמעית ויש גם עדויות בדבר יתרון לטיפולים המעודדים הגברת תסיסת עמילן בכרס. העיכול הבלתי שלם של עמילן במעי הדק מיוחס להפרשה מוגבלת של עמילזה ע"י הלבלב. סקירת הספרות מצביעה על ערך עיכול עמילן מרבי של 2.4 ק"ג ביום בפרות חלב. ערך זה, אשר נמדד בפרות המייצרות 18 ק"ג חלב ביום, נמוך משמעותית מהערכות המבוססות על מדידת עיכול העמילן בכלל המעי (הדק והגס) בפרות חלב גבוהות תנובה.

בניסוי זה נבחנה השפעת עירוי של כמויות שוות אנרגיה של עמילן לכרס, 1.5 ק"ג עמילן או 0.5 ק"ג שמן לקיבה האמיתית, בפרות חלב. הניסוי נערך בפרות באמצע התחלובה במתכונת ריבוע לטיני (4 X 4). חיות הביקורת קיבלו עירוי של מים לכרס. הפרות היו מצוידות בקנולות בכרס, בקיבה ובאיליום. העיכול בכרס, במעי הדק ובמעיים הגסים הוערך באמצעות שימוש בכרום כבסמן עיכול. המנות (ללא עירוי) הכילו 17% חלבון (32% מזה שריד כרס), 34% NDF, 29% פחמימות בלתי מבניות וריכוזיות אנרגיה של 1.73 מגה קלוריה בק"ג ח"י.

העירויים של עמילן לכרס, ושל עמילן או שמן למעי, לוו בירידה בצריכת מזון, אך רק העירוי של שמן לווה בירידה בצריכת האנרגיה בהשוואה לביקורת. עיכול עמילן בכרס דמה בכל הטיפולים והיה .62% עיכול העמילן במעי היה גדול יותר בפרות שקבלו עירוי עמילן למעי. באמצעות חישוב בדרך ההפרש ניתן להראות שעיכול העמילן שהוערה למעי היה .95% בפרות אלו עיכול העמילן במעי הדק היה 3.4 ק"ג ביום.

יצור חלב פחת בפרות שקיבלו עירוי שמן בהשוואה לשאר הטיפולים, אך היעילות האנרגטית של יצור חלב דמתה בכל הטיפולים. יעילות יצור אנרגיה בחלב שהיתה נמוכה יחסית, 75%, מרמזת על כך שפרות הניסוי היו במאזן אנרגיה חיובי. גם יעילות יצור החלבון דמתה בין הטיפולים והיתה בממוצע 27%.

הריכוזים בפלסמה של גלוקוז, אינסולין, 1-IGF, ריכוזי גלוקוז וקליטת גלוקוז מהדם לעטין, ריכוזי אמוניה בכרס ושתנן בפלסמה כמו גם ריכוזי חומצות אמינו וקליטתם מהדם לעטין דמו בטיפולים השונים.

מהתוצאות עולה כי כמויות גדולות של עמילן עשויות להיעכל בכרס כמו גם במעי הדק של פרות חלב. בפרות המוזנות במנה עתירת מזון מרוכז, המצויות באמצע התחלובה ובמאזן אנרגיה חיובי, אין יתרון מטאבולי להוספת עמילן לכרס או למעי.
לכל המבזקים....
office@milk.org.il פקס: 972-3-9564766 טל: 972-3-9564750 דרך החורש 4 , ת"ד 97, יהוד 5647003
מופעל באמצעות מעוף - מגוון אפקט