מניעת מיקופלסמה

09/05/2004

 

בשנתיים האחרונות נפגעו בארץ מספר עדרי כבשים ועיזים נחלבות מחיידק ה- Mycoplasma agalactia. החיידק גורם לתסמונת המכונה contagious agalactia. תסמונת של דלקת עטין קשה ועצירת חלב בעקר בכבשים אך גם בעיזים.

 

התפשטותו של החיידק בעדר מהירה מאד אחרי שחדר אליו. צורת ההדבקה הטבעית היא דרך האף, דרך העטין (ע"י ציוד החליבה וידי החולבים) ודרך פצעים בעור. המיקופלסמה מועברת לגדיים / טלאים דרך הקולוסטרום והחלב שהם מקבלים מאמהות נגועות.

התסמונת הקלינית שגורם החיידק  דלקת עטין, (העטין מצטמק, ויצור החלב נפסק, החלב משנה את צבעו לעיתים צהוב, לעיתים ירקרק ולעיתים שקוף) דלקות פרקים, דלקות עיניים, דלקות ראה, חום גבוה ואלח דם (ספטיסמיה).

 

כבשים ועיזים נגועות בד"כ מראות סימני תחלואה אחרי המלטה ותחילת התחלובה – בע"ח נעשים מדוכאים, עם דלקת עטין קשה, ולאחר מכן מופיעים סימני דלקת פרקים, עיניים וראות.

בכל המקרים בו מופיעה דלקת עטין קשה עם אחד מסימנים אלו או כולם יש לחשד בהדבקה בחיידק המיקופלסמה. להדבקה בחיידק המיקופלסמה יש חשיבות רבה לבע"ח שהם נשאים של החיידק. כלומר, הם אינם חולים, אך הם עלולים להפיץ את חיידק המיקופלסמה בחלבן ולהדביק בע"ח אחרים ומכאן החשיבות של הכנסת בע"ח חדשים לעדר מעדרים נקיים בלבד.

 

האבחון הסופי יעשה ע"י בידודו של החיידק מחלבן של עיזים / כבשים נגועות.

 

הטיפול בבע"ח החולים קשה ומורכב, רוב בטיפולים האנטיביוטיים נגד החיידק אינם יעילים לכן המניעה היא עדיין השיטה היעילה ביותר להלחם בתסמונת שגורם החיידק.

 

המניעה תעשה ע"י:

א)     הכנסת בע"ח חדשים לעדר רק ממשקים נקיים מהמחלה.אני מציע בשלב זה לא להתיחס "למשקיים נקיים" כי כרגע אין לנו עדין את הכלים לאשר כי המשק נקי. אני מציע להוסיף בסעיף השלישי כי על המגדל לעיין ברשימת המשקים הידועה  כנגועים במיקופלסמה ומהם בטוח לא להתקרב בשום מצב....

ב)     ב. סעיף הבטיחות הביולוגית הוא החשוב ביותר בשלב זה ועליו להיות מופץ כסעיף ראשון בנושא המניעה באופן מידי ואמור לכלול את הנושאים  המעשיים הבאים:

ג)       1. הוראות לנושאי: גידור ,נעילה,שילוט, בריכת טבילה לרכב ,טבילה לאדם (מגפים) כיסוי פלסטיק לנעלים,שימוש בכלים כבדים ,שימוש בציוד רפואי ואחר.

ד)      2.הגדרת מי מורשה להכנס לתחומי  הדיר ובאילו תנאים-רופא ,מזריע, סוחר , גוזז צמר ,נהג מיכלית החלב, מבקרים

ה)     סעיף 3 יתיחס לנושא המלצות  למסחר בבע"ח –קניה /מכירה והמשכו בכתוב מטה ובהערה הכתובה בסעיף א:

ו)        בדיקת כל בע"ח שנקנה לנוכחות ואי נוכחות החיידק בבע"ח נחלבים ע"י בדוד חיידק בחלב. בע"ח שאינם נחלבים יבדקו בבדיקת דם לזהוי נוגדנים כנגד החיידק בדיקה זו עדיין איננה נעשית באופן שגרתי ובימים אלו נבדק ע"י השרותים הווטרינריים kit חדש שיובא מצרפת.

ז)       בימים אלו מופץ ע"י כל הגורמים העוסקים בענף הצאן: שו"ט, ה"החקלאית", ואגודת הנוקדים נייר עבודה העוסק במיקופלסמה בצאן. – הנייר שנכתב ע"י צוות מהשו"ט ומאל"ה מופץ לרופאים ולמגדלים ומועלות בו האפשרויות (עפ"י הידע הקיים בידינו כיום) כיצד לנהוג בעדר שנגרמה בו תחלואה ע"י חיידק המיקופלסמה.

 

בכל מקרה של חשד לתחלואה שנגרמת ע"י חיידק המיקופלסמה יש ליידע את הרופא המטפל, הלשכה הוטרינרית ורופא הצאן של השרותים הוטרינריים.

 

 

ב ב ר כ ה,

 

דר' שמוליק זמיר

ר.ו.ר. מחלות צאן

לכל המבזקים....
office@milk.org.il פקס: 972-3-9564766 טל: 972-3-9564750 דרך החורש 4 , ת"ד 97, יהוד 5647003
מופעל באמצעות מעוף - מגוון אפקט