בטנות החליבה

מכל רכיבי מכונת החליבה החלק היחיד שבא במגע ישיר עם הפרה הוא הבטנה. התירוץ של עלות ההחלפה מתגמדת כנגד ההפסדים בגין מקרה קליני אחד של דלקת עטין או עליה ברמה בספירת התאים הסומטיים.

היום נמצאים בשוק בטנות חליבה שהם חיקוי של הבטנות המקוריות שמספקות חברות החליבה, וברוב המקרים בטנות אילו זולות יותר מהמוצר המקורי. הרבה פעמים אני נשאל ע"י רפתנים לטיבם של בטנות אילו, ואין לי תשובה חד משמעית, ולכן אני רוצה לתת קצת מידע על היצור, ובעיות ההזדקנות של הבטנות. אין במכון החליבה מוצר מגומי המתפקד תחת אילוצים כל כך מחמירים כמו הבטנה, היא פועמת כל שניה, במקרים רבים מעל מיליון פעמים בחדש, ובנוסף לכל זה היא מתוחה בערך 20% מאורכה הטבעי. בנוסף לכל, הגומי חייב להיות מאושר למגע עם חלב דבר שמכתיב לא מעט את הרכבו.

הכנת הגומי ליציקה הוא כמו הכנת בצק לאפיה. הגומי הוא תרכובת של הרבה מאד מרכיבים והמרשמים הם שונים בין היצרנים. תהליך הכנה של גומי שבסיומו מקבלים את התוצר הסופי כבטנה עובר שלבים רבים של לישה, הוספת מרכיבים שונים ובקרה עד שחומר הגלם מאושר ליציקה. מכיוון שכל אחד שומר על סודות המרשמים אצלו יש הבדלים במרכיבי הגומי של היצרנים השונים.

מלבד הלחצים המכניים הגומי מותקף גם על ידי  חומרים הבאים במגע ישיר איתו והמחלישים את חומר הגלם הבסיסי. דוגמאות לחלק מהחומרים  הם שומן החלב, אוזון, אור השמש, חומרי ניקוי וחיטוי ועוד.

חום, אוזון ואור השמש הם גורמים חיצוניים, שלא בשליטתנו וגורמים ל"הזדקנות" הגומי. האוזון באוויר תוקף גומי שנמתח וגורם לסדקים בגומי , מהירות ההתדרדרות היא ביחס ישיר לכמות האוזון באויר. אור השמש בצורת קרני אולטרא סגול גורם גם הוא לסדקים בגומי.

חלקי הגומי במכון נמצאים במגע יום יומי עם כלור המהווה מרכיב ברוב חומרי הניקוי הבסיסיים המשפיעים לרעה, יחד עם המים חמים להחלשת הגומי.

יש שלש סיבות עיקריות להחלפה סדירה של בטנות החליבה:

א. להשיג איכות חלב טובה יותר.

ב. להשיג יעילות חליבה טובה יותר.

ג. למנוע המצאות סדקים בבטנה.

 סדקים אלו הם אכסניה יוצאת מן הכלל לחיידקים הגורמים לעליה בספירת החיידקים בחלב, ובמקרים של חיידקים מדבקים להדבקה בין פרה לפרה.

החלפה הבטנות בזמן מבטיחה גמישות אופטימלית של הגומי וכתוצאה מכך חליבה מהירה יותר או במילים אחרות המכונה נמצאת פחות זמן על הפרה.

חיוני ביותר להתאים את הבטנה לגביע. בטנות לא תואמות פוגעות ביעילות החליבה מכיוון שיש פעולה הדדית בין הבטנה לבין פעולת הפעימה ורמת וואקום העבודה.

במקרים קיצוניים של מכון חליבה גדול בו נחלבות מעט מאד פרות, ניתן בהתייעצות עם מדריך ממשק החליבה לסטות במעט מהמלצות היצרן.

למדריכים יש ניסיון רב והכרה מירבית של הבטנות הנמכרות בארץ ועל פי ניסיונם יכולים להמליץ על מועדי ההחלפה האופטימלים.

אחרי שקצת מבינים את כל ההיבטים הקשורים לחלק החשוב הזה יעשה כל אחד את מאזן עלות/תועלת שלו ויחליט באיזו בטנה לבחור. 

                                  

רלף גינזבורג

לכל המבזקים....
office@milk.org.il פקס: 972-3-9564766 טל: 972-3-9564750 דרך החורש 4 , ת"ד 97, יהוד 5647003
מופעל באמצעות מעוף - מגוון אפקט