חשיבות התחזוקה המונעת – ברפת הישראלית


 

תחזוקה מונעת ניתן לחלק בצורה גסה לשלשה חלקים:

א.      ניקיון המערכות הפועלות במכון החליבה.

ב.      החלפת פריטים מתבלים ע"פ המלצות היצרנים.

ג.       מעקב אחרי תהליכים של תת מערכות, כמו: מערכת הפעימה, מערכת הקירור, מערכת השטיפה וכו'.

לניקיון מערכות הפועלות במכון החליבה חשיבות רבה. ישנן מערכות אשר לגביהן הניקיון הוא קריטי לתפקוד תקין ומומלץ להצמד להמלצות של ספקי ציוד החליבה המופיעות ב"דפי מידע" ולהמלצות המדריכים.

תחזוקה מונעת במכון החליבה נראת לעיתים קרובות כטיפול מיותר, סתם עבודה בזבזנית שלא לצורך. למה להחליף פריט במכון החליבה או לטפל בו אם הוא עדין עובד ואולי הוא יכול לעבוד עוד זמן רב? לפעמים נראה לנו כי ספקי ציוד החליבה מאריכים את אורך החיים של פריטים מתבלים כדי להתפרנס על גבינו הרפתנים. גם אם אנחנו הרפתנים לא אומרים זאת מפורשות, אנחנו נוהגים בתחזוקת שבר, כלומר עד שהחלק לא נסדק, נקרע או נשבר אין סיכוי שנחליף אותו. יותר מזה, אנחנו בטוחים שחסכנו המון כסף, אך לא כך הדבר. החלפת פריטים מתבלים היא חיונית לתפקוד תקין של מכון החליבה. ישנם דברים שלא ניתן לבדוק אותם ללא ציוד בדיקה ובעל מקצוע מתאים. לדוגמא החלפת דיאפרגמות במועד שנקבע ע"י היצרן. פעולה זאת חיונית לתפקודו המיטבי של מווסת הוואקום. תצוגה של רמת ואקום יציבה בשעון הוואקום אינה אומרת בהכרח שמהירות תגובת של מווסת הוואקום מספקת. מאוד יכול להיות שבמצב חריג, כמו נפילת אשכול החליבה, מווסת הוואקום לא יספק את הוואקום הנדרש (זאת כמובן בתנאי שמשאבות הוואקום מסוגלות ליצר את הואקום הדרוש לחליבה). ישנן דוגמאות רבות נוספות כמו אטמים במפעמים ובמדי החלב, דיאפרגמות לברזים השונים, צינורות חלב, בטנות חליבה ועוד.

 

מעקב אחר תהליכים של תת מערכות במכון החליבה הוא הכרחי למניעת התדרדרות באיכות החלב, אתן  מספר דוגמאות לתת מערכות חשובות:

א.        מערכת הוואקום והוויסות.

ב.        מערכת השטיפה.

ג.         מערכת הקירור.

 

א.        מערכת הוואקום והוויסות – בדיקת משאבות הוואקום כוללת: יניקת שמן במשאבות עם שימון או גירוז והחלפת שמן במשאבות הוואקום היבשות, בדיקת רצועות הנעה שלא תהיינה סדוקות ולהחליפן לפני שיקרעו בזמן לא מתאים, מתיחת רצועות, ניקיון המשאבות כדי לאפשר קירור נאות, טיפול בסדקים בצנרת הוואקום, שטיפת קוי הוואקום, מווסת הוואקום – ניקוי מסננים או ספוגים, ניקוי נחירי אוורור, טיפול תקופתי והחלפת דיאפרגמות ע"פ המלצות המדריכים.

 

ב.        מערכת השטיפה – בד"כ מערכות השטיפה האוטומטיות הן אמינות מאוד אך תמיד יש לקיים מעקב ולראות שאין שינוי בזמנים שנקבעו בעבר, או שהם אכן מתאימים גם להמלצות כיום. ההמלצות המתאימות לשטיפת מערכות החלב נמצא בדפי המדיע 2001 (נכתבו ע"י זאב פלדהיים – מדריך ממש"ח – מעבדת דרום) מומלץ להצמד אליהן. בבדיקות המעקב יש לשים לב היטב למספר נקודות:

1.      לטמפרטורת המים בכניסה ובסוף תהליך השטיפה.

2.      יניקת חומר ניקוי במערכות כאשר יניקת החומר היא אוטומטית.

3.      הזרקת אויר בזמן השטיפה ויצירת גל (בדיקת מכשירים ע"י המדריך) בתוך צינור החלב.

4.      שילוב של שטיפה בחומצה בהתאם להמלצות שקיבלת ע"י המדריך (במשקים שונים ההמלצות שונות בגלל השוני בציוד החליבה ובאיכות המים).

 

ג.         מערכת הקירור – תקינות פעולות הקירור הינה בעלת חשיבות רבה לשמירה על איכות החלב שיוצר ברפת. קירור החלב צריך להיות מהיר ככל האפשר, הטמפרטורה לא תעלה מעל 10 מעלות צלסיוס שעה אחת לאחר סיום החליבה הראשונה ולא יותר מ 5 מעלות צלסיוס לאחר שעתיים מהחליבה הראשונה. טמפרטורת החלב צריכה להישמר במיכל החלב בין 2-4 מעלות צלסיוס. מאחר ומעקב אחרי טמפרטורת החלב כשיגרה יום יומית הוא בעיתי ללא ציוד מתאים, מומלץ להתקין לכל מיכל חלב מכשיר שיעקב אחרי תהליך קירור החלב. קיים בשוק ציוד מתאים למספר אפשרויות:

1.      קיימות מערכות שטיפה אוטומטיות אשר יש להם את ציוד המעקב אחרי הקירור של החלב מובנה בתוכן, וניתן לחברו למחשב הרפת.

2.      לרפתנים אשר ברשותם מחשב ברפת, ניתן לרכוש אוגר נתוני טמפרטורה עם חיישן ותוכנה ולחברו למחשב הרפת.

3.      קיימים רשמים גרפים על גבי ניר אשר עובדים באופן עצמאי ורושמים את טמפרטורת החלב על הניר (המופיע בצורה של דיסק).

4.      קיימים רשמים גרפים יקרים יותר אשר מכילים בתוכם 3 אפשרויות: רישום ע"ג נייר, שעון טמפרטורה דיגיטלי ואפשרות להתחבר למחשב הרפת.

 

לסיכום

הרפתות שלנו הולכות וגדלות, זהו תהליך בלתי נמנע, זמן החליבה מתארך, חשוב מאוד שבזמן החליבה נתעסק אך ורק בחליבת הפרות. תחזוקה מונעת תקטין את הסכנה לתקלות בזמן החליבה ושיבוש תהליך החליבה. בסופו של דבר ניווכח לדעת כי התחזוקה המונעת היא הדרך הנכונה והמשתלמת ביותר.

פרטים והסברים נוספים ניתן לקבל אצלי ואצל מדריכי ממשק החליבה.

 

אברהם הראל

לכל המבזקים....
office@milk.org.il פקס: 972-3-9564766 טל: 972-3-9564750 דרך החורש 4 , ת"ד 97, יהוד 5647003
מופעל באמצעות מעוף - מגוון אפקט