החלב שלנו 17.08.14

חדשות מועצת החלב

17.8.2014


מפגש עם מנכ"ל משרד הכלכלה התקיימה פגישה של הנהלת מועצת החלב עם עמית לנג מנכ"ל משרד הכלכלה ויאיר שירן אחראי על התעשייה במשרד הכלכלה ודירקטור במועצת המנהלים של המועצה. בפגישה עלו נושאים הקשורים למשק החלב והתייחסות משרד הכלכלה להשקעות רלבנטיות שבהן משרד הכלכלה יכול לתרום את חלקו. האמירה המשמחת בפגישה הייתה כי "החקלאיים אינם אלו שאחראים ליוקר המחייה". המשרד רואה את עצמו כמשרד כלכלי כולל יבוא ולא רק ייצוג אינטרסים של התעשיינים.

כנס
IDF - השלכות מבצע צוק איתן נמשכות. כנס החלב השנתי של ארגון החלב העולמי  IDF - International Dairy Federation - שאמור היה להתקיים בתל אביב בין התאריכים 27-31/10 בוטל בעקבות המצב הביטחוני. פרטים מדויקים על מיקום ומועד כנס מדעי הבקר יתפרסמו בקרוב.
כנס
IDF WDS הוא הכנס היוקרתי ביותר בענף החלב וישראל זכתה לארח כנס זה לאחר התמודדות מול מדינות רבות, כאשר בסיום ההתמודדות היתה מול טורקיה וישראל זכתה באירוח הכנס.
בכנס אמורים היו להשתתף כ-800 אורחים מתעשיית החלב מ-50 מדינות. בין האורחים המכובדים שהוזמנו לכנס שבוטל נמנו שרי החקלאות של איטליה, קניה, הודו, נציג שר הטכנולוגיה והחדשנות של סין. הכנס אמור היה לעסוק במוכנות ענף החלב לעתיד ולצורך לספק מזון לאוכלוסיית העולם בשנת 2050.
מיכל קראוס מנכ"לית מועצת החלב אמרה "הכנס היה אמור להציג בפני העולם את פניה היפות של מדינת ישראל ואת הישגיה של תעשיית החלב המתקדמת שלנו. אנו מצרים על ביטול הכנס ומקווים לימים שקטים יותר. ענף החלב הוכיח גם במהלך מבצע צוק איתן את חוזקו ומחויבותו לדאוג לאספקה סדירה של מוצרי  חלב לציבור הישראלי גם תחת אש".
ארגון ה-
IDF הוא ארגון בינלאומי של כל המדינות שמייצרות חלב (56 מדינות, 90% מהחלב המיוצר בעולם). זהו ארגון של מומחים בענף. לכל מדינה משתתפת בארגון יש "וועדה לאומית", הכוללת מועצות חלב, מחלבות ואקדמיה.

ביקור במחלבת "שטראוס" ומושב אחיהוד - ביום שני (11.8.14) סיירה הנהלת מועצת החלב במפעל "שטראוס" באחיהוד. במסגרת הביקור נערך סיור במרכז המבקרים של המפעל ומפגש עם: ארז פז מנכ"ל "שטראוס, ישראל בליט, גדי פריידקס, דובי דויטשמן ומשה בן ציוני.
פז הציג בפני הנהלת מועצת החלב מצגת הסוקרת את פועלה של "שטראוס" ולאחר מכן התקיימה שיחה בנושא האתגרים בענף החלב והאפשרויות של מועצת החלב לסייע למחלבות להתמודד עימם. בין היתר נידון נושא של עודפי חמאה תעשייתית, התמודדות עם מתנגדי החלב והערכות לשנת 2015.

מאוחר יותר התקיים כנס יצרנים במושב אחיהוד, מיכל קראוס מנכ"לית המועצה אמרה כי מבצע "צוק איתן" הבהיר שתי עובדות חשובות וידועות: האחת, ענף החלב הוא ענף חזק, שיודע להתנהל גם תחת אש ולספק חלב ישראלי לכל בית בישראל. השניה, הענף שמעל ל-70% ממנו פועל בפריפריה עוטף את גבולות ישראל ומחזק את ההתיישבות.
בפני היצרנים הוצגה תוכנית הייצור לשנת 2015.
איציק שניידר סמנכ"ל המועצה סקר את האתגרים העומדים בפני ענף הבקר לבשר ועדכן כי המועצה בשיתוף אמב"ל עמלים על קידום חוק הבשר במטרה לסייע למגדלים המקומיים להתמודד עם היבוא.

רפת הזורע -אנו מביאים לפניכם את דבריו של עפר נוימרק מנהל הרפת של קבוץ הזורע שמשתף ומברך את עובדי מאל"ה :
"לד"ר שמוליק פרידמן וגולן יעקב,
ראשית, זה המקום, להודות לכם ולצוות המעבדה, ולגולן שמלווה אותנו ביומיום בכל בעיה שצצה לכל אורך השנה. המון תודה על ההערות והביקורת שהיו בקונסוליום ובביקור המקדים. גם אם לא נצליח ליישם את כולם מחר בבוקר.
היה ביקור מועיל, מלמד ופורה לי ולכל הצוות.
בנוסף, אני חייב לציין לטובה את העובדה, שבאתם בגישה שלא באה לנסות לייפות את המצב. אבל מאידך, לא באה לצעוק עלינו "נו נו, אתה לא בסדר, והאמת רק נמצאת אצלנו". הצבתם גישה אחרת: של דיון משותף ומשתף עם הצוות, הסברה של הנקודות הבעייתיות המרכזיות ברפת שאפשר לשנות, הבנה שיש את המציאות שדורשת פתרונות יצירתיים, דרישה של שינוי נורמות בסיסיות למען השתפרות וניסיון כנה ורציני לענות על הבעיות שיש ברפת הזורע.
תרמתם לצוות ולי, פתחתם נקודות מחשבה לשינוי סדרי עבודה ומטרות להמשך.
לקחתי מהביקור את הדגש על שמירה, על אחידות בעבודה וחזרה עליה כל יום"

בקרו באתר "חלבי" אתר יצרני החלב של מועצת החלב


אם אינכם מעוניינים לקבל מיילים נוספים בנושא זה,

שלחו לנו מייל לכתובת 
dafi@milk.org.il ונסיר אתכם מהרשימה

office@milk.org.il    י   |    טל: 03-9564750     |   י   www.halavi.org.il