החלב שלנו 3.08.14

חדשות מועצת החלב

3.8.2014עזרה לרפתנים בעוטף עזה - בשל המצב הביטחוני ברפתות בעוטף עזה אשר חייב חלק מהרפתות לשנות את שיגרת החליבה, ומתוך רצון לעזור לרפתנים בהתמודדות עם הקשיים הרבים הנובעים מהיותם מטווחים כל הזמן בפצמ"רים וחשופים לאיומים נוספים, החליט צוות הויסות של מועצת החלב שלא לחייב בקנס את הרפתות בעוטף (7 ק"מ) אשר יהיו במצב של תת ביצוע בקיץ. מכתב בנושא ייצא בימים הקרובים למרכזי הרפתות.
אנו מקוים כי על אף המצב הביטחוני הרפתות ימשיכו בייצור חלב איכותי ושלא תהיה פגיעה גם ברמות הייצור.

סיכום כנס כלכלי בעמק הירדן – מתוך פרסום לעיתונות:
"להערכת מועצת החלב, לא תהיה העלאת מכסות חלב בשנת 2015" כך אמרה מיכל קראוס מנכ"לית מועצת החלב בכנס כלכלי של משקי עמק הירדן וקיבוצי הגולן שנערך ב-27.7.14 במועצה אזורית עמק הירדן. בכנס נכחו בין היתר אריק שור מנכ"ל תנובה, איציק מלכה מנהל אגף בעלי חיים במשרד החקלאות, אביתר דותן מזכ"ל התאחדות מגדלי בקר ובני שריר רופא ראשי בחקלאית. לכנס הגיעו עשרות יצרנים מהאזור.
לפי הערכות מועצת החלב היקף הייצור הנוכחי מספיק לצפי הצריכה לשנת 2015 ועל כן נמליץ לשר החקלאות שלא להגדיל את המכסה הארצית בשנה הבאה.
המכסה הארצית עומדת היום על 1.37 מיליארד ליטר.
לענין הצעת משרד האוצר לביטול התכנון בענף הצאן - ביטול התכנון בענף הצאן יוביל להערכתנו לקריסה כלכלית של 140 משפחות המתגוררות בפריפריה שמתפרנסות מהענף ובסופו של דבר לצמצום ריכוזיות בידי משקים חזקים במקום תחרות, התוצאה ההפוכה הזו שמשרד האוצר מייחל לה.
ענף החלב ספג וסופג פגיעות במבצע צוק איתן ; חדר המצב שהקימה מועצת החלב פועל ומסייע למגדלים, למובילי החלב ולמחלבות לתפקד במצב המורכב אליו נקלענו. ענף החלב מוכיח גם במבצע זה את חוזקו וחוסנו, כאשר מגדלים, מובלי חלב ומחלבות ממשיכים לעבוד תחת אש ומספקים חלב לכל עם ישראל.
אריק שור מנכ"ל תנובה התייחס לעסקת מכירת החברה לברייטפוד ואמר "תנובה היא חברה ישראלית, היינו כאן 90 שנה ואנחנו נהיה כאן ב-90 השנים הבאות.  80% מחומרי הגלם בהם משתמשת תנובה הם מתוצרת חקלאית כחול לבן. אין חברה שמחוברת לחקלאות הישראלית כמו תנובה".
 
פגישת רפתנים באחיהוד - ביום רביעי שעבר (30.7.14) התקיימה ברפת חלב אחים דמתי, במושב אחיהוד, פגישת רפתנים.
בפגישה נכחו 13 רפתנים, רופא מטפל, מדריך ורופא מאל"ה – מועצת החלב.
הפגישות האלו נועדו בעיקר להעברת מידע מקצועי, להגברת שיתוף הפעולה של הרפתנים עם "סל השירותים" של מאל"ה, ומתן מענה בנושאים הקשורים לבריאות העטין ואיכות החלב ומה שביניהן.
הפגישה הייתה מוצלחת, ערה ופורייה, ויישומה עשוי לשפר עוד את בריאות העטין ברפת ובדיר.
המעוניינים לקיים מפגש דומה במושב, או באזור, יותר ממוזמנים לפנות ישירות למדריך, לרופאי מאל"ה, או לרחל מזכירת מאל"ה בטלפון 04-6274477.
 
בברכת שבוע שקט לכולם !


אם אינכם מעוניינים לקבל מיילים נוספים בנושא זה,

שלחו לנו מייל לכתובת 
dafi@milk.org.il ונסיר אתכם מהרשימה

office@milk.org.il    י   |    טל: 03-9564750     |   י   www.halavi.org.il