החלב שלנו - 17.06.13

חדשות מועצת החלב

17.06.2013

 

 

לרפתנים שלום,

מצורפת בזו אגרת עם תשובות לשאלות שהועברו לפנל ב"כנס משוב" בשבוע שעבר, ושמפאת קוצר הזמן לא הגענו אליהן.
אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים ששאלות רבות נשאלו סביב המתווה ולא אחת התלוותה לשאלות נימה וטון לא פשוטים. יש לכך כמה סיבות, ובין השאר -  למראית עין נראה כאילו מתווה זה פוגע במקור פרנסתו של הרפתן הוותיק ודורס את מקור מחייתו ברגל גסה.
התבוננות מעמיקה יותר מגלה שלמרות שמתווה זה נכפה עלינו, חלקנו הגדול מצליח להוציא לימונדה מהלימון.
הרפתנים הפורשים רואים כמה יתרונות : למרבית הרפתות שנסגרות אין בן ממשיך, אין יכולת השקעה כספית , רובן היו נסגרות בשנים הקרובות בכל מקרה ובתנאים קשים יותר,  שהיו יוצרים עבור האבות המייסדים מציאות מורכבת הדורשת התגייסות של כל המשפחה.
מתוך הבנה זו גויס במאמץ גדול פיצוי נדיב של המדינה המרחיק סכנה של הידרדרות כלכלית והמאפשר פרישה מכובדת. המועצה, יחד עם משרד החקלאות והתאחדות מגדלי בקר, פעלה אל מול הגופים הממשלתיים במטרה להביא לענף כסף חיצוני, שישמש  את מי שהרימו את קרן הענף במשך שנים ואפשרו את הישגיו הנוכחים.
מרכיב נוסף בנוסחת המתווה הוא התייחסות לרפתן הנשאר ולדור הממשיך , אלה שחשוב היה ליצור עבורם תנאים אופטימליים להצלחה. 
הרפתן הנשאר יכול כעת לקבל תוספת מכסה משמעותית במחיר הגון, שתגדיל באופן משמעותי את הסיכוי שלו להתפרנס בכבוד ולהתמודד עם דרישות השוק בעשור הבא .
בתנאים הקיימים ייקל להישאר רפתן בענף החלב, לרכוש מכסה, לרכוש פרות, להשקיע במבני רפת ולהגדיל את המחלוב .
אני מקווה שכשישקע האבק, ובמבט לאחור, יובן שמתווה זה שנכפה עלינו היה אמנם בלתי נמנע , אבל השכלנו להוציא ממנו את המיטב.
מועצת החלב גם הפעם שימשה כ"מבוגר אחראי", זה המכבד את העבר אך גם המתכונן לעתיד. זה לא תמיד קל, וכולכם מכירים את מי שתמיד בורחים מקבלת החלטות. אני מאמין, שעשינו את הדבר הנכון לטובת הענף כולו, ואני מזמין אתכם לדבר איתי על כך במועצה או בכל פורום אחר. אני לרשותכם.

חברנו הפורשים, אני מאחל לכם הצלחה ובריאות, דעו, שיש לכם חלק מרכזי ונכבד בענף החלב הישראלי. אני רוצה להזמין אתכם לסדנה שמאורגנת לכבודכם ותתקיים ב-30 ביולי לפרטים והרשמה
לחצו כאן

שלכם,
שייקה דרורי מנכ"ל המועצה

לשאלות ותשובות לחצו כאן

 

אם אינכם מעוניינים לקבל מיילים נוספים בנושא זה,

שלחו לנו מייל לכתובת dafi@milk.org.il ונסיר אתכם מהרשימה

 

office@milk.org.il   י  |    טל: 03-9564750     |  י  www.halavi.org.il