החלב שלנו - 24.03.13

חדשות מועצת החלב

24.03.2013

 

למשפחת ענף החלב - עם בא האביב וכינונה של ממשלה חדשה, אנו מאחלים חג חירות שמח, פסח כשר והרבה בריאות. אנו ניצבים בפני תקופה לא פשוטה למדינה כולה ולענף בפרט, אבל עברנו את פרעה ונעבור גם את זה... הישגי ענף החלב הם קודם כל בזכותכם. 
גם השנה כשהמוני בית-ישראל יצאו לחופשת הפסח, הרפתות, הדירים והמחלבות ימשיכו לעבוד כרגיל כמו בכל ימות השנה, ימים ולילות, ולספק לעם ישראל מוצרי חלב איכותיים. עם בוא האביב אנו גם מצפים ליבולי החיטה המשמשת כמספוא לבע"ח, אנו תקווה כי החורף המבורך יביא ליבולים טובים וייסמן המשך של שנה טובה ופורייה. אנו משוכנעים כי יחד נדע לעמוד בכל האתגרים ולהמשיך ולהצעיד ענף מפואר זה להישגים נוספים ושגשוג.
בהזדמנות זו אני רוצה לברך את שר החקלאות ופיתוח הכפר הנכנס חה"כ יאיר שמיר, להודות לו על שהסכים לקחת על עצמו משרד חשוב ומאתגר זה ולאחל לו הצלחה, הצלחתו הצלחתנו.     משרדי מועצת החלב סגורים במהלך חג הפסח לפרטים לחצו כאן

חג אביב שמח משייקה דרורי וכל עובדי מועצת החלב

סקר יצרנים - בימים אלו אנו מפיצים בעזרת עובדי חברת "שיאון" שאלון ליצרני חלב בעלי רפת עם מכסת חלב נמוכה מ-700 אלף ליטרים. מטרת השאלון היא עריכת סקר עמדות רחב שתוצאותיו ישמשו את מקבלי ההחלטות בענף. את השאלונים המלאים יש למסור למזריעים של "שיאון". מובהר בזאת כי את השאלון ימלא יצרן החלב, המזריע אינו יכול להיות מעורב בבחירת התשובות. במקרים של הבנת הנקרא ניתן בהחלט להעזר במזריעים. יצרנים בעלי רפת עם מכסה נמוכה מ-700 א"ל שאין בידם את השאלון, יוכלו לפנות למזריע ולקבל טופס. השאלונים הפרטני ים לא יפורסמו וחלה עליהם חובת סודיות. אנו מודים מראש לכל היצרנים שישיבו על השאלון.

עדכון מחיר המטרה - עפ"י נוהל עדכון מחיר המטרה - מחיר המטרה לחלב בקר יעמוד על 2.2944 ₪ לליטר). מדובר בירידה של כ- 3% (6.97 אג' לליטר) ביחס לרבעון הקודם.
הירידה נובעת מהסיבות הבאות:
1. ברבעון הקודם כלל תחשיב מחיר המטרה כ-6 אג' בגין פיגורי עדכון בשנת 2012 ("מרכיב רטרואקטיבי").
2. עפ"י נוהל עדכון מחיר המטרה, מדי רבעון מנכים 0.5% בגין פריון (2% לשנה) כלומר ברבעון זה הניכוי הוא של 1% לעומת 0.5% ברבעון הקודם, סך ההפרש בין הרבעונים בגין הפריון השוטף מביא לירידה של 1.14 אג' לליטר. שאר השינויים הם שוליים. לעדכון מחיר המטרה 
לחצו כאן
הירידה במחיר המטרה לחלב בקר גוררת גם להורדה במחירי חומרי הגלם הנגזרים ממחיר החלב (אבקת חלב וחמאה תעשייתית) ולעדכון מחירי חלב הצאן (כבשים ועזים) הצמודים למחיר חלב בקר.

הכנות לחג הפסח - בתקופה האביב וחג הפסח ייצור החלב מגיע לשיאו יחד עם זאת בימי חול המועד המחלבות נמצאות בייצור חלקי ובנוסף בימי חול המועד עם ישראל נופש ולפיכך הצריכה נמוכה. האתגר הלוגיסטי של כולנו הוא לקלוט את כל שפע החלב ולעבדו למרות האילוצים לעיל, על מנת למנוע כל אפשרות של שפיכת חלב, ההתמודדות עם אתגר זה אפשרית על-ידי תכנון מוקדם וקפדני ושיתוף פעולה בין כל הגורמים בענף, ואכן פורום מנהלי התפעול במועצת החלב עוסק בהערכות מזה זמן רב. נכון למועד זה עדין יש כמות של כמה מאות אלפי ליטרים שעל-פי תכנון הייצור והייבוש גולשים מעבר לכמות הניתנת לטיפול.
אנחנו נמשיך לתאם את לוגיסטיקת הטיפול בחלב הגולמי במשך כל ימי החג ובמיוחד ביציאה מהחג, על-מנת למקסם את קליטת החלב ועיבודו ולמצוא את הפתרון המקסימאלי לכל כמות החלב.

ייעוץ עיסקי כלכלי ליישום מתווה "לוקר"- יצא לדרך! - בתחילת פברואר פרסמנו לראשונה כי המועצה תפעיל מערך ייעוץ עיסקי לרפתות החלב ליישום מתווה "לוקר". מטרת היעוץ לסייע ליצרני החלב לבחון את החלופות השונות העומדות בפניהם במסגרת "מתווה לוקר", ע"מ שיוכלו לקבל את ההחלטה המיטבית מבחינתם. הייעוץ מיועד ליצרני חלב בקר שמכסתם נמוכה מ-700 אלף ליטר. עד כה נרשמו כ-40 יצרנים מכל רחבי הארץ, וההרשמה נמשכת כל העת. לפרטים נוספים לחץ כאן.

שירות חיוג באמצעות כוכבית - רישמו לפניכם כי החל מה - 1.4.13 יופסק שירות החיוג למועצת החלב באמצעות המספר 03-9564750. שאר מספרי הטלפון של מועצת החלב ללא שינוי.

 

                                  אם אינכם מעוניינים לקבל מיילים נוספים בנושא זה,

שלחו לנו מייל לכתובת arad@migvan.co.il ונסיר אתכם מהרשימה


 

office@milk.org.il   י  |    טל: 03-9564750 |  י  www.halavi.org.il