החלב שלנו -7.10.2012

חדשות מועצת החלב

7.10.2012

 

1. משרד האוצר קורא לשימוע לקראת פתיחת ענף החלב לייבוא

כפי שבוודאי קראתם בעיתונות, החליטו פקידי האוצר כי הדרך הנכונה להתמודד עם העליות הצפויות במחירי מוצרי החלב, המתחייבות בשל העלייה במחיר המטרה, היא לפתוח את משק החלב לייבוא. זאת מתכנן האוצר לעשות על ידי הורדה במכסים המוטלים היום על מוצרי חלב מיובאים. כהכנה לפעולה זו מבקש משרד האוצר לערוך שימוע פומבי לרעיון. נוסח השימוע מופיע באתר משרד האוצר – http://ozar.mof.gov.il/taxes

מועצת החלב פונה בזאת לכל אנשי ענף החלב להיכנס לאתר משרד האוצר ולשלוח, לפי ההוראות שבו, את חוות דעתם לגבי הנזק שעלול להיווצר כתוצאה מתוכנית זו של האוצר.

 

2. עמדת מועצת החלב

 בימים האחרונים התפרסמה בכלי התקשורת עמדת מועצת החלב בנושא פתיחת הייבוא. אנו מביאים כאן את עיקרי הדברים:

 "משרד האוצר מנסה "לתקן" את הטעויות הקודמות שלו, שמתוארות בדו"ח מבקר המדינה, על ידי עשיית טעויות גדולות יותר, שיגרמו לעליה נוספת במחירי מוצרי החלב, הגברת הריכוזיות וסגירת מאות רפתות ומחלבות בפריפריה". (שייקה דרורי - מנכ"ל מועצת החלב).


נזקים:

  1. בשנת 2012 היבואנים של מוצרי חלב הם בעיקר רשתות השיווק הגדולות,  והיבואנים של חומרי גלם הן המחלבות הגדולות. פתיחת הייבוא תגדיל את הריכוזיות על ידי הגדלת כוחם של הרשתות והמחלבות הגדולות.
  2. כתוצאה מצמצום הייצור,  העלות הקבועה לליטר שייוצר תעלה, מחיר המטרה יעלה והצרכן בארץ ישלם יותר עבור מוצרי החלב.
  3. התלות ביבוא תחשוף את הצרכן לתנודתיות המחירים העולמית. גלי הגאות והשפל של המחירים העולמיים יביאו לכך שמדי פעם המחירים שיידרש הצרכן הישראלי לשלם יהיו גבוהים מאוד.
  4. פתיחת היבוא תגרום לסגירת מאות רפתות ודירים במגזר ההתיישבותי, מאות משפחות  יאבדו את מטה לחמן. בעיקר אמורים הדברים לגבי האוכלוסיה בפריפריה.
  5. פתיחת היבוא תפגע בעשרות מחלבות קטנות, שמייצרות את אותם מוצרים אותם רוצים לייבא לארץ, כמו גבינות קשות.  בניגוד למחלבות הגדולות, מחלבות אלה לא מסוגלות לייבא מוצרים וחומרי גלם.
  6. פתיחת היבוא משמעותה תמיכה ברפתני אירופה, יבוא סובסידיות ואבטלה. רפתני ישראל לא מקבלים סובסידיות.  מדינות האיחוד האירופאי תומכת ברפתנים שלהן בשיעור של כ-0.10 יורו לליטר = סבסוד של כחצי ₪ לליטר חלב גולמי.
  7. יש לזכור כי כבר כיום יבוא מוצרי  החלב  וחומרי גלם חלביים לישראל מהווים כ-20% מסך מוצרי החלב בארץ,  ייבוא ענק שלא גורם לירידת מחירי המוצרים. יבוא מוצרי חלב לאירופה הוא כ-0.5%  מסך המוצרים, לארה"ב  - כ-1%,  לקנדה -  כ-2%. מי מבטיח שמחיר המוצרים המיובאים הנוספים יהיה נמוך יותר? איזה בקרה תהיה על כך?


לסיכום

לא רק שענף החקלאות המפואר שפותח בארץ במשך עשרות שנים ייפגע פגיעה אנושה, אלא איש אינו מבטיח שהתחליפים – מוצרים מיובאים- יהיו זולים יותר. מי שירוויח יהיו המתווכים – הרשתות והיבואנים. האם הצרכן ירוויח? ספק.

קבלת החלטות פופוליסטיות לפי תורות כלכליות שעבר זמנן, ולפי שיקולים פוליטיים מזדמנים,  היא מסוכנת. זה עלול לקרות  אצלנו, עכשיו. זה הזמן לפעול!


חג שמח!אם אינכם מעוניינים לקבל מיילים נוספים בנושא זה,
שלחו לנו מייל לכתובת arad@migvan.co.il ונסיר אתכם מהרשימה

 


 

office@milk.org.il   י  |    טל: 03-9564750 |  י  www.halavi.org.il